پیچ و مهره مونل

پیچ و مهره مونل گروهی از پیچ و مهره ها هستند که از آلیاژ پرکاربرد مونل ساخته شده اند. مونل به خانواده ای از آلیاژهای فلز نیکل اطلاق می شود که نخستین بار توسط متالورژیست کانادایی رابرت کروکس استنلی شناخته و ساخته شد. در این مقاله  به بررسی ترکیب این آلیاژ، ویژگی های آن و کاربرد آن در صنعت پیچ و مهره سازی می پردازیم. عمده عناصر تشکیل دهنده ی آن عبارتند از نیکل و مس. از آنجا که نیکل و مس به هر نسبتی باهم حل می شوند، مونل آلیاژی تک فاز محسوب می گردد.

آلیاژ به ترکیبی از دو یا چند عنصر گویند که حداقل یکی از آنها فلز است و مواد حاصل از آن دارای خواص فلزی هستند.

پیچ و مهره مونل

این ماده یعنی مونل بر پایه نیکل ( حدود 60 درصد ) و مس ( حدود 30  درصد ) بوده و همچنین حاوی عناصری مانند آهن و منگنز و سایر ترکیبات می باشد.

این ترکیب با وجود عناصر موجود در آن باعث  ایجاد ویژگی های منحصر بفردی در این آلیاژ شده است که ما را قادر می سازد  آن را برای مصارف مختلف در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار دهیم.

ویژگی های پیچ و مهره مونل

در زیر به چند مورد از خواص آلیاژ مونل به طور خلاصه اشاره می کنیم :

– مقاومت بالا در محدوده دمایی گسترده و مقاومت عالی در برابر بسیاری از محیط های خورنده

– مقاوم بودن در گستره ی وسیعی از محیط ها از جمله : آب دریاها، محیط های قلیایی، محیط های اسیدی (مانند سولفوریک اسید و هیدروفلوئوریک اسید).

در محیط هایی که هیدروفلوئوریک اسید وجود دارد پیچ و مهره مونل شاید بیشترین مقاومت را در میان آلیاژهای ممکن دارا باشد. همچنین پیچ و مهره مونل 400 و 500 مقاومت استثنایی در برابر آبهای دریایی و مقاومت قابل قبول در برابر خوردگی ناشی از سولفوریک اسید و هیدروکلریک اسید از خود نشان می دهد.

به دلیل وجود همین ویژگی، این پیچ و مهره ها در صنایع دریایی کاربرد فراوان دارد.

– استحکام بالا (بالاتر از فولاد)

– ضریب انبساط حرارتی کم

– شکل پذیر بودن

– قابلیت جوشکاری و لحیم کاری

کاربرد پیچ و مهره مونل

با توجه به ویژگی های ذکر شده در بالا، از این آلیاژ پرکاربرد در صنایع گوناگون مانند هوا و فضا، صنایع شیمیایی، نفت و گاز، پالایشگاه ها، تجهیزات پردازش مواد شیمیایی، محفظه های حمل مواد خورنده، کاربردهای دریایی، شیرآلات، اتصالات، اتصال دهنده ها و مبدل های حرارتی و …. استفاده ی فراوانی می شود.

گریدها

. این پیچ و مهره ها گرید های مختلفی را دارا میباشند. مونل 400، 401، 404، 405، 500 که رایج ترین آنها گرید 400 و 500 است.

پی و مهره از جنس آلیاژ مونل