خرید پیچ و مهره

این را حتما تا به حال شنیده ایم که خرید خوب یک هنر است. خرید خوب می تواند باعث صرفه جویی در هزینه ها گردد.
عکس این قضیه نیز صادق است. یعنی خرید نامناسب می تواند خسارات مالی و حتی جانی نیز داشته باشد، البته غیر از اتلاف سرمایه و وقت و انرژی شما.
هر چه خرید تخصصی تر باشد برای انتخاب مناسب نیاز به اطلاعات بیشتر و دقیق تری خواهیم داشت. بنابراین شرط اول خرید موفق، اطلاعات است.
خرید پیچ و مهره نیز از این مهم مستثنی نیست. پیچ و مهره ها قطعات بسیار مهمی در هر اتصال به شمار می روند، از این رو می بایست با دقت و با دانش کافی نسبت به خریدو استفاده آنها اقدام نمود.

شاید بتوان پیچ و مهره را مادر صنعت نامید. همانطور که دو میدانی را مادر ورزش می نامند. اگر در این نکته دقیق شویم شاید سخن به گزاف نباشد. زیرا تمام قطعات با ارزش و گران قیمت یک مجموعه توسط پیچ و مهره های مختلف به یکدیگر متصل می شوند. از این رو می توان به اهمیت خرید پیچ و مهره پی برد.

تولید و فروش عمده پیچ و مهره در صنایع پیچ و مهره پایا

خرید پیچ و مهره

خرید پیچ و مهره و دانستنیهای قبل از آن

برای خریدبه این اطلاعات نیاز می باشد.
1. شکل یا فرم گل پیچ ( منظور همان سر پیچ می باشد )
2. انواع رزوه پیچ  و گام آن
3. سایز
4. گرید
5. پوشش
با توجه به تنوع پیچ و مهره ها دانستن هر یک از اطلاعات بالا جهت ارایه قیمت ضروری می باشد.إ

  • شکل سر پیچ یا گل پیچ ها معمولا شش گوش، چهار گوش، استوانه، خزینه، آلن، دوسو، چهارسو، چتری، و ….. می باشد.
  • پیچ ها معمولا تمام رزوه، نیم رزوه و یا خودکار می باشند.
  • سایز پیچ ها معمولا به صورت قطر رزوه در طول آن می باشد. مثال: پیچ 80*16 یعنی قطر رزوه 16 میلی متر و طول رزوه 80 میلی متر می باشد. طول رزوه ( به غیر از پیچ های سرخزینه ) شامل گل پیچ نمی شود.
  • گرید و کلاس پیچ و مهره ها با توجه به محل مصرف و استحکام مورد نیاز مشخص می شود و عددی همچون 12.9 ، 10.9 ، 8.8 ، 5.6 ، B16 ، B7 ، A2-70، A4 – 80 و … را شامل می شود.

پوشش مورد نیاز نیز با توجه به شرایط محیطی مشخص می شود. پیچ و مهره گالوانیزه سرد ، پیچ و مهره گالوانیزه گرم ، پیچ و مهره با پوشش داکرومات ، کادمیدم ، PTFE ( تفلن ) ، Black oxide ، زایلن، گیومت، فسفاته، و ……  می باشد.

برای اینکه فروشنده بتواند قیمت محصول مورد نیازش را ارایه دهد حتما به اطلاعات فوق نیاز دارد. مثلا قیمت فروش پیچ و مهره شش گوش تمام رزوه کلاس 10.9 با قیمت فروش پیچ و مهره تمام رزوه کلاس 12.9 بسیار متفاوت است.
قیمت پیچ و مهره گالوانیزه با قیمت پیچ و مهره با پوشش PTFE قابل مقایسه نیست. گام رزوه ها و طول پیچ نیز از معیارهای مهم در خرید پیچ و مهره به شمار می آیند.

 علت اختلاف قیمت در خرید پیچ و مهره ها

عوامل ذیل می تواند در قیمت پیچ و مهره تاثیر گذار باشد:
1. تعداد یا مقدار کالا : هر چه تعداد سفارش بیشتر باشد قیمت رقابتی تر می شود. بنابراین اگر قصد خرید دارید و میزان مصرف ماهیانه مشخصی دارید، بهتر است خرید های خود را بررسی نموده و تا حد امکان آنها را در یک سفارش قرار دهید. با این کار می توانید از مزیت تیراژ خرید استفاده نموده و با قیمت پایین تری خرید خود را انجام دهید.

2. کیفیت کالا : مهمترین عامل در قیمت خرید پیچ و مهره کیفیت آن می باشد. پیچ و مهره ای طبق استاندارد مشخصی تولید می شود. ملاک مرغوبیت پیچ و مهره ها پاس کردن تست های مشخص شده در استاندارد مربوط می باشد. البته کیفیت ظاهری و نوع بسته بندی نیز موثر است.

3. کیفیت پوشش : پوششهای انجام شده روی پیچ و مهره ها با کیفیت های مختلفی می تواند انجام شود ، همین موضوع می تواند باعث اختلاف در قیمت خرید پیچ و مهره باشد. پوششها استانداردهای مشخصی دارند. شرط تایید هر پوشش پاس کردن حداقل معیارهای مشخص شده در استاندار مربوط باشد. بدیهی است پوششهای ضعیف و بی کیفیت قیمت تمام شده پایین تری دارند. فراموش نکنیم که طول عمر مفید آنها نیز بسیار کمتر است.

به طور خلاصه می توان گفت :

حداقل اطلاعات لازم در خرید پیچ و مهره عبارتنداز :
سایز ، استحکام و پوشش.
پیچ و مهره قطعه ای مهم در هر اتصال به شمارمی رود. در خرید خود دقت نماییم و به اندازه کافی اطلاعات جمع آوری کنیم. هیچ ارزانی بی علت و هیچ گرانی بی حکمت نیست.
کیفیت ظاهری، خواص مکانیکی، تیراژ، و کیفیت پوشش از عوامل تاثیرگذار در خرید پیچ و مهره به شمار می روند. اگر در زمینه خرید پیچ و مهره اطلاعات کافی نداریم سریعترین راه مشاوره با متخصصین این صنعت می باشد.