خرید پیچ و مهره و استعلام قیمت

✔️بهترین قیمت خرید پیچ و مهره را از ما بخواهید. فروش تخصصی انواع پیچ و مهره با قیمت رقابتی و کیفیت استاندارد در بازار تهران

پیچ و مهره‌ها قطعات بسیارمهمی درهر اتصال به شمار می روند. از این رو باید با دقت و دانش کافی نسبت به خرید پیچ و مهره و بکارگیری آنها اقدام نماییم. قبل از خرید مطمئن شوید که فروشنده دانش و صلاحیت لازم در این زمینه را دارد. قیمت پیچ و مهره از عوامل زیادی نظیرگرید، پوشش و کیفیت متاثر است.

خرید پیچ و مهره و استعلام قیمت صنایع پیچ و مهره پایا

خرید آگاهانه یک هنر است و باعث صرفه جویی در هزینه هامی‌گردد.عکس این قضیه نیز صادق است؛ خرید بدون آگاهی کافی می‌تواند به غیر از اتلاف سرمایه، وقت و انرژی، خسارات مالی و حتی جانی در بر داشته باشد.

هر چه خرید تخصصی تر باشد، برای انتخاب مناسب تر نیاز به اطلاعات بیشتر و دقیق تری خواهیم داشت. بنابراین شرط اول خرید موفق، داشتن اطلاعات کافی است.

تمام قطعات با ارزش و گران قیمت یک مجموعه توسط پیچ و مهره‌ به یکدیگر متصل می‌شوند. این ویژگی اهمیت این قطعات را در صنعت دو می‌کند. مثل هر خرید فنی دیگری، خرید پیچ و مهره نیاز به اطلاعاتی در این زمینه دارد. در اینجا سعی بر آن داریم حداقل اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهیم تا امکان یک خرید بدون دردسر برای شما فراهم گردد.

جهت خرید پیچ و مهره یا استعلام قیمت پیچ و مهره اطلاع از چه مواردی الزامی است؟

1. شکل یا فرم
2. سایز
3.نوع رزوه و گام رزو
4. گرید یا کلاس
5. پوشش مورد نیاز

شکل یا فرم

مهمترین عامل در خرید پیچ و مهره شکل آن است. زیرا تعیین کننده قیمت آن می‌باشد.
. شش گوش (آچاری)، آلن سر استوانه، قارچی، خزینه، اتاقی، تورکس، دوازده پر، چهارگوش، چهارسو، انکر بولت، شکل خاص، نمدی، تاجدار، قفلی، واشردار و  … هر کدام وزن متفاوت و روش تولید خاص خود را دارند. اولین پارامتر که در عنوان سفارش نیز بکار می‌رود شکل و فرم است.

مثال:
Hexagonal head bolt
M20 * 2.5 * 80
Hexagonal nut M20 * 2.5

چرا نام پیچ و مهره‌ها طولانی است؟

تنوع شکل و سایز پیچ‌ها باعث شده است که نام های طولانی برای مشخص کردن آنها بکار برده شود. در بسیاری از موارد بیان این نام ها حتی برای کسانی که مدت زیادی در کارهای صنعتی و یا فروش پیچ و مهره فعالیت دارند کار ساده ای نیست.

مثال : پیچ شش گوش تمام رزوه سایز 20×60 کلاس 8.8 گام 2 گالوانیزه زرد DIN933

بیشتر شبیه یک آدرس است! ولی جالب است بدانید که این فقط اسم یک نوع پیچ رایج در بازار می‌باشد! کمی اغراق آمیز به نظر میرسد، اما حذف هر یک از موارد که در نامگذاری دقیق پیچ و مهره بکار می رود، می تواند باعث ایجاد اشتباه در تشخیص شکل، گام و گرید پیچ می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از افراد هنگام خرید یک نمونه به همراه می‌آورند.
اگر اطلاعات کافی درباره نام و سایز خرید خود ندارید، بهترین کار ارایه نمونه به فروشنده است. با این روش تشخیص سایز و اطلاعات فنی مربوطه برعهده فروشنده خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم حتما این مورد را مد نظر داشته باشید.

ارسال تصویر قطعه می‌تواند جهت تشخیص به فروشنده کمک نماید. به یاد داشته باشیم که تشخیص سایز در تصویر تقریبا غیر ممکن است. مگر اینکه از کولیس و ابزارهای اندازه‌گیری در تصویر ارسالی کمک بگیریم.

اندازه گیری قطر پیچ 5/8 جهت فروش پیچ و مهره
اندازه گیری صحیح رزوه جهت خرید پیچ و مهره

سایز

سایز ترکیبی از قطر و طول پیچ است. منظور از قطر، همان قطر رزوه است. اگر shank یا ساق از نوع پشت لاغر نباشد میتوان اندازه‌ی shank را نیز ملاک اندازه‌گیری قرار داد.( پشت لاغر نوعی Screw یا Bolt است که اندازه قطر shank آن برابر با قطر قبل از رولینگ ( pitch diameter ) می‌باشد.
طول پیچ شامل قسمت رزوه‌دار و بدون رزوه می‌باشد. باید توجه داشت طول پیچ قسمت سر پیچ را شامل نمی‌شود. واحد اندازه‌گیری طول در اینجا واحد متریک ( میلیمتر ) و یا واحد اینچی می‌باشد. واحد اینچ بصورت کسری ( Fractional ) بیشتر کاربرد دارد.
مثال:
M20 * 2.5 * 80 :متریک
Fractional: 3/4 * 3 1/4 UNC

برای تبدیل واحد کسری به میلیمتر، کافیست صورت عدد کسری را بر مخرج آن تقسیم و در عدد 25.4 ضرب نماییم.
مثال:
میلیمتر 19.05 = 25.4 * (0.75=3/4)

تعیین گام رزوه

تعریف گام: فاصله‌ی میان دو رزوه‌ی داخلی یا خارجی را گام می‌گویند. سه نوع گام طبق استاندارد تعریف شده است.

 • گام خیلی ریز UNEF – extra fine
 • گام ریز UNF – fine
 • گام درشت coarse

انواع گام بر روی شکل‌های مختلف در سایزهای متعدد کاربرد دارد. اندازه‌گیری گام توسط ابزاری به نام شابلون رزوه threaded stencil انجام می‌شود. در سفارش اگر حرفی از گام به میان نیاید طبق استاندارد گام درشت باید لحاظ گردد.

گرید یا کلاس

فاکتور دیگری که هنگام خرید پیچ و مهره باید در نظر داشته باشیم گرید یا کلاس است. در واقع استحکام پیچ را باید مشخص نماییم. پیچ و مهره‌ها طبق استاندارد با استحکام‌های مختلف و مشخصی تولید می‌شوند.
استاندارد ISO 898-1 , ISO 898-2 یا EN 20898-1 , EN 20898-2 مشخص کننده‌ی استحکام پیچ‌ و مهره‌های اروپایی می‌باشد. کلاس‌های 5.6 ,5.8 ,6.8 ,8.8 ,10.9 ,12.9 بیشترین مصرف را دارند.

نوع پوشش

فاکتور دیگری که در قیمت پیچ و مهره تاثیرگذار است، نوع پوشش می‌باشد. پیچ‌های آهنی اکثرا با پوشش گالوانیزه سرد مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود پوشش‌های دیگری نظیر داکرومات‌، گالوانیزه گرم، کادمیوم، تفلون، سرامیک و … بنا به نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب نوع پوشش جهت خرید پیچ و مهره

در ادامه کمی بیشتر با پیچ و مهره آشنا می‌شویم.

تعریف پیچ و مهره طبق استاندارد

تعریف پیچ و مهره طبق استاندارد

پیچ و مهره نوعی بست مکانیکی است. بست مکانیکی قطعه ای است که جهت اتصال ( سفت کردن یا افزودن ) دو یا چند قطعه به یکدیگر بکار می‌رود. این قطعه به منظور ایجاد اتصال موقت بکار می‌رود یعنی اتصال‌هایی که قابلیت دمونتاژ دارند بدون آنکه به قطعات متصله و یا خود اتصال آسیبی برسد.
اتصال دائم را میتوان به اتصال جوشی یا پرچی نسبت داد. زیرا برای جدا سازی آن نیاز به تخریب و یا آسیب به اتصال و یا اجزای متصله می‌باشد. بست‌های مکانیکی اغلب از نوع فولادهای کربنی، فولاد آلیاژی (Alloy Steel) و یا فولادهای ضد زنگ (Stainless Steel) ساخته می‌شوند.

این قطعات از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند که توسط صنایع مختلف و در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود. یکی از حوزه‌های بشدت گسترده، صنعت لوله کشی(piping) می‌باشد که گستره‌ی کاربرد آن در صنایع پایین دستی و بالا دستی نفت، گاز و پتروشیمی بر هیچکس پوشیده نیست.

پیچ و مهره یک واژه‌ی عمومی است. اطلاق واژه‌ی پیچ دربرگیرنده‌ی طیف گسترده ایست که جوابگوی مصارف تخصصی نمی‌باشد. انواع نام‌های مناسب برای انواع پیچ و مهره ها طبق استاندارد مشخص شده است که در زیر به پرکاربردترین آنها می‌پردازیم. اطلاع از نام صحیح در زمان خرید پیچ و مهره حایز اهمیت است.

تعریف بولت (Bolt)

نوعی بست است که جهت اتصال دو قطعه‌ی فاقد رزوه‌ی داخلی ( internal thread ) بکار می‌رود. بولت الزام به استفاده از مهره دارد ولی الزامی در بکارگیری واشر ندارد. بولت از یک جهت دارای سر ( head ) و از طرفی دیگر دارای رزوه ( thread ) می‌باشد. زمانیکه اتصال مونتاژ می‌شود، بولت قطعات را روی هم نگه می‌دارد و مهره از سمت دیگر با سفت شدن باعث ایجاد استحکام لازم می‌شود.

اتصال پیچ و مهره ای ( bolt joint ) ترکیبی است از اعمال نیروی بهم فشردگی محوری (lamping force) توسط مهره و ساق بدون رزوه‌ی بولت (shank) در مقابل نیروی برشی جانبی وارده به قطعات(shear force).
طول قسمت بدون رزوه‌ی بولت(shank) باید با محاسبه دقیق ارتفاع قطعات و ضخامت واشر به دقت انجام شود. طول بیش از حد shank مانع بسته شدن کامل مهره می‌گردد.کم بودن طول قسمت shank باعث می‌گردد قسمت رزوه دار بولت بجای shank درگیر نیروی برشی جانبی قطعات گردد. تیزی رزوه‌ها باعث آسیب دیدگی داخلی قطعات می‌گردد. هرگز نباید بیش از دو رزوه از بولت وارد حفره‌ی اتصال گردد.

تعریف (Screw)

اسکرو همانند بولت از یک سمت دارای سر می‌باشد و از طرف دیگر دارای رزوه. اسکرو اغلب رزوه‌ی بلندتری نسبت به بولت دارد و میتواند به صورت شیاردار ( پیچ گوشتی خور ) باشد. این نوع پیچ در اتصالاتی که دارای رزوه‌ی داخلی می‌باشند بکار می‌رود.
نوعی از اسکرو قادر است رزوه‌ی داخلی را نیز ایجاد نماید. هنگام دوران رزوه‌های خارجی پیچ باعث ایجاد رزوه‌ی داخلی در سوراخ شده و عملا قلاویزکاری انجام می‌دهند. به دلیل فیت بودن لقه‌ی رزوه‌ پیچ و مهره، لقی این نوع اتصال در حد بسیار جذب می‌باشد و احتمال شل شدن اتصال در اثر لرزش کاسته می‌شود. قسمت سر اسکرو جهت استفاده توسط آچار تعبیه شده است.
اندازه قسمت سر از بدنه بیشتر است تا مانع نفوذ سر پیچ در رزوه‌ی داخلی شود همچنین ایجاد سطح تماس Bearing Surface نماید. در این نوع، تمامی طول به غیر از سر پیچ شنک نام دارد که میتواند نیم رزوه Half Thread یا تمام رزوه Full Thread باشد.

تفاوت بولت و اسکرو

در صنایع مختلف اصطلاح بولت و اسکرو اصطلاحی است ترکیبی. گاهی نوعی را میبینید که به آن اسکرو می‌گویند و همان را برخی بولت نیز می‌نامند و برعکس. بولت دارای سر ( head ) و رزوه‌ی خارجی می‌باشد که توسط مهره‌ی غیر پرچی بسته می‌شود. اسکرو نیز به همین شکل می‌باشد یعنی؛ دارای سر و رزوه‌ی خارجی بوده و با مهره‌ی غیر پرچی مونتاژ می‌گردد ولی اغلب درون رزوه‌ی داخلی قطعه ای که آن را فیکس می‌کند، بسته می‌شود. اسکرو همیشه توسط آچار از قسمت سر چرخانده می‌شود ولی بولت اکثرا ثابت است و مهره چرخانده می‌شود.
تنوع بسیار زیادی از بولت و اسکرو وجود دارد که هر یک کارایی خاصی دارند.

مهره (Nut)

مهره قطعه ای فلزی، تخت و اغلب شش گوش است که برای مونتاژ روی پیچ هم سایز خوداستفاده می‌شود. هدف از بکارگیری مهره فیکس کردن قطعات متصله با اعمال گشتاور لازم در قسمت رزوه‌های پیچ و مهره می‌باشد. رایج‌ترین فرم مهره شش گوش است (Hexagonal Nut).
دلیل انتخاب فرم شش گوش سهولت تعویض موقعیت آچار در زوایای مختلف می‌باشد. این مزیت ایرادی هم دارد و آن تمایل به گرد شدن ( هرز شدن ) سریع زوایای تیز شش گوش مهره در اثر اعمال نیروی چرخشی می‌باشد. تنوع زیادی در فرم و کاربرد مهره‌ها وجود دارد. چهار گوش، نمدی، باریک، خروسی، سربسته، مخروطی، واشردار، آجدار، قفلی، بلند، تاجدار، چاکدار، پرچی و …

پیچ و مهره از متریال‌های متفاوتی نظیر فولاد، استیل، تیتانیوم، برنز و … ساخته می‌شود. طول عمر آنها بستگی به نوع پوشش و نوع متریال مصرفی دارد.

موارد زیر می تواند در قیمت پیچ و مهره تاثیر گذار باشد:

 1. تعداد یا مقدار کالا:
  هر چه تعداد سفارش بیشتر باشد قیمت رقابتی تر می شود. بنابراین اگر قصد خرید دارید و میزان مصرف ماهیانه مشخصی دارید، بهتر است خرید های خود را بررسی نموده و تا حد امکان آنها را در یک سفارش قرار دهید. با این کار می توانید از مزیت تیراژ خرید استفاده نموده و با قیمت پایین تری خرید خود را انجام دهید.
 2. کیفیت کالا :
  مهمترین عامل در قیمت خرید پیچ و مهره کیفیت آن می باشد. پیچ و مهره طبق استاندارد مشخصی تولید می شود. ملاک مرغوبیت پیچ و مهره ها پاس کردن تست های مشخص شده در استاندارد مربوط می باشد. البته کیفیت ظاهری و نوع بسته بندی نیز موثر است.
 3. کیفیت پوشش :
  پوششهای انجام شده روی پیچ و مهره ها با کیفیت های مختلفی می تواند انجام شود. همین موضوع می تواند باعث اختلاف در قیمت خرید پیچ و مهره باشد. پوششها استانداردهای مشخصی دارند و شرط تایید هر پوشش پاس کردن حداقل معیارهای مشخص شده در استاندار مربوط باشد. بدیهی است پوششهای ضعیف و بی کیفیت قیمت تمام شده پایین تری دارند. فراموش نکنیم که طول عمر مفید آنها نیز بسیار کمتر است.

خلاصه آنچه در خرید پیچ و مهره گفته شد:

 • شکل سر پیچ یا گل پیچ را مشخص کنیم. معمولا شش گوش، چهار گوش، استوانه، خزینه، آلن، دوسو، چهارسو، چتری، و … می‌باشد.
 • سایز پیچ را مشخص کنیم. معمولا به صورت قطر رزوه در طول آن می باشد. مثال: پیچ 80*16 یعنی قطر رزوه 16 میلی متر و طول رزوه 80 میلی متر می باشد. طول رزوه (به غیر از پیچ های سرخزینه) شامل گل پیچ نمی شود.
 • نوع رزوه و گام رزوه را مشخص کنیم. گام درشت يا ریز؟ تمام رزوه، نیم رزوه و یا خودکار؟
 • گرید پیچ و مهره را مشخص کنیم. این مورد با توجه به محل مصرف و استحکام مورد نیاز مشخص می شود. عددی همچون 12.9 ، 10.9 ، 8.8 ، 5.6 ، B16 ، B7 ، A2-70، A4 – 80 و … را شامل می شود.
 • پوشش مورد نیاز نیز را مشخص کنیم. پوشش با توجه به شرایط محیطی مشخص می شود. پیچ و مهره گالوانیزه سرد، پیچ و مهره گالوانیزه گرم، پیچ و مهره با پوشش داکرومات، کادمیوم، PTFE (تفلن)، Black oxide، زایلن، گیومت، فسفاته و …  می باشد.

نتیجه گیری:

برای اینکه فروشنده بتواند قیمت پیچ و مهره درخواستی را محاسبه نماید، به اطلاعات فوق نیاز دارد. مثلا قیمت فروش پیچ و مهره شش گوش تمام رزوه کلاس 10.9 با قیمت تمام رزوه کلاس 12.9 بسیار متفاوت است. قیمت پیچ و مهره گالوانیزه با پوشش PTFE قابل مقایسه نیست. گام رزوه ها و طول پیچ نیز از معیارهای مهم در خرید پیچ و مهره به شمار می آیند.

پیچ و مهره قطعه ای مهم در هر اتصال به شمارمی رود. در خرید خود دقت نماییم و به اندازه کافی اطلاعات جمع آوری کنیم. هیچ ارزانی بی علت و هیچ گرانی بی حکمت نیست.
کیفیت ظاهری، خواص مکانیکی، تیراژ، و کیفیت پوشش از عوامل تاثیرگذار در خرید پیچ و مهره به شمار می روند. اگر در این زمینه اطلاعات کافی نداریم سریعترین راه مشاوره با متخصصین این صنعت می باشد.