استاندارد تولید رول بولت کدام است؟

رول بولت در خانواده اکسپنشن بولت‌ها دسته بندی و تولید می‌شود. قطعه‌ای متشکل از چند جزء است. تقریبا برای هر یک از اجزای آن (بولت، غلاف، واشر و مهره) استاندارد جهانی مدون وجود دارد. در صورتی که برای قطعه کامل آن استاندارد جهانی مشخصی نظیر DIN (بنیاد استاندارد آلمان) و ISO (سازمان بین المللی استاندارد سازی) تدوین نشده است. این مشکلی است که تولید کننده با آن مواجه می‌گردد.
شرکت‌های پیشگام دراین صنعت برای محصولات خود نام‌ خاص انتخاب می‌کنند و محصولات طبق استاندارد داخلی آنها تولید می‌شود.همین موضوع دلیل وجود تنوع بسیار زیاد در شکل و نام رول بولت‌ها شده است. کشور های مختلفی نیزاقدام به تولید رول بولت نموده اته ابعاد و اندازه  محصولات تولیدی آنها اکثرا” تقلیدی از برندهای معروف است.

تصویر تولید رول بولت صنایع پیچ و مهره پایا

چرا تا کنون برای تولید رول بولت استاندارد تدوین نشده است؟

به دلیل مکانیزم این انکر انبساطی، امکان طراحی در اشکال و سایز‌های مختلف وجود دارد. تیپ‌های ابداعی تا به امروز  توانسته جوابگوی نیاز بسیاری از صنایع باشد. همچنین استانداردهای معتبر جهانی برای استناد به استحکام، متریال، ابعاد، و رزوه وجود دارد. شاید همین امر باعث شده تا اراده محکمی برای تدوین یک استاندارد جهانی جامع و کامل در تولید رول بولت  وجود نداشته باشد.در ادامه به بررسی استاندارد‌ها قابل استناد می‌پردازیم.

استاندارد اجراء تشکیل دهنده انکر انبساطی

تصویر رول بولت غلافی با اجراء تفکیکی
  1. بولت یا پیچ
  2. مهره
  3. غلاف یا کلیپس
  4. واشر تخت
  5. واشر فنریاستاندارد بولت یا پیچ انکر‌ها

روزه پیچ و مهره  را می‌توان به استاندارد Din 13 تعمیم داد. این استاندارد بسیار جامع و دقیق تمامی گام‌های متریک را شامل می‌شود. برای گام‌های اینچی می‌توان به استاندارد ASME B18.1.1 استناد نمود.
ابعاد و شکل بدنه پیچ در این قطعات طبق استاندارد داخلی و با توجه به کارایی طراحی می‌شود. از لحاظ استحکام و خواص مکانیکی هم استاندارد ISO 898 قابل استناد است.

استاندارد مهره انکر‌ها

مهره از لحاظ ابعادی و شکل ظاهری تنوع زیادی دارد و لی از لحاظ روزه و متریال یکسان است. از هر نوع مهره‌ای بنا به نیازدر تولید رول بولت استفاده می‌شود. محدودیتی برای استفاده وجود ندارد و کارایی مهمترین عامل در انتخاب است. برای رزوه مهره به همان استانداردهای مربوط به رزوه بولت استناد می‌شود. در آنها بهرزوه داخلی (internal thread) و روزه خارجی (external thread)  بصورت مفصل پرداخته شده است.

استاندارد واشر اکسپنشن بولت‌ها

از واشر تخت برای افزایش سطح تماس و از واشر فنری برای جلوگیری از شل شدن اتصال استفاده می‌شود. استاندارد Din 125  و Din 2091 برای واشر تخت و Din 128  برای واشر فنری قابل استناد است.

استاندارد تولید غلاف یا کلیپس رول بولت

از نظر طول عمر شاید کلیپس را بتوان مهمترین قطعه در انکر دانست. پوسیدگی آن باعث شکست اتصال می‌شود. برای ابعاد غلاف، استاندارد بین‌المللی مشخصی وجود ندارد. هر شرکت بنا به سلیقه خود مدل‌های مختلفی عرضه می‌کند. هرچه طول غلاف بیشتر باشد برای نصب به بتن ضخیم تری نیاز است. متریال مورد استفاده در آن باید نرم و انعطاف پذیر باشد. بر این اساس طیف گسترده‌ای از فولادهای کم کربن و آلیاژی را می‌توان در تولید رول بولت بکار برد.