تصویر شاخص پوشش پیچ و مهره

معرفی انواع پوشش پیچ و مهره

در صنایع مختلف و با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، برای پوشش پیچ و مهره از مواد و روشهای مختلفی استفاده می‌شود. برخی برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی و برخی به منظور تزئین. برخی از آنها نیز بدون پوشش و به رنگ مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرند که اصطلاحا خود رنگ نام دارند.

انواع پوشش پیچ و مهره

تقسیم بندی پوشش‌های پیچ و مهره

  1. مشکی (BLACK)
  2. مقاوم به خوردگی (CORROSION RESISTANT)
  3. ویژه

پوشش مشکی

این نوع پوشش پیچ و مهره بیشتر به منظور مشتری پسند بودن ظاهری قطعات و پیش گیری از ایجاد شوره و زنگ زدگی سطحی تا پیش از مصرف به کار می‌رود. پوشش مشکی بر روی پیچ و مهره‌های گرید 8.8, 10.9 ,12.9 و b7, b16 و تمام گرید‌هایی که نیاز به عملیات حرارتی دارند به راحتی قابل اجرا می باشد. خاصیت مقاومت در برابر خوردگی ندارد و برای مدت کوتاهی دوام دارد.
پیچ و مهره هار فولادی در مرحله آخر عملیات حرارتی (که اغلب به صورت اتوماتیک و توسط کوره‌های کانتینیوس continuous   انجام می‌شود) وارد روغن مخصوصی می‌شوند و به رنگ مشکی در می‌آیند.

مقاوم به خوردگی

پوشش گالوانیزه سرد   Zinc Plated

ارزانترین و متداولترین نوع پوشش پیچ و مهره است که توسط لایه نازکی از روی بصورت الکتریکی و یا مکانیکی انجام می‌شود. ظاهری به رنگ نقره براق دارد و می‌تواند به وسیله پوشش‌دهی کروماته تبدیلی تقویت شود. کروماته تبدیلی فیلم نازکی و سختی را به سطح پوشش گالوانیزه اضافه می‌کند. معمولا به رنگ سفید یا آبی آسمانی کمرنگ و یا به رنگ زرد هفت رنگ (قوس قزح یا رنگین کمان یا طلایی) است. مقاومت به خوردگی را به صورت جزئی افزایش می‌دهید. پوشش گالوانیزه برای گرید پیچ و مهره با کلاس بالاتر از 8.8 ترجیحا نباید در نظر گرفته شود.
این نوع پوشش را با نام‌های گالوانیزه الکتریکی، گالوانیزه سفید، گالوانیزه آبی، کروماته یا دی‌کروماته آبی، کروماته یا دی‌کروماته زرد نیز نام می‌برند. پیچ و مهره گالوانیزه سرد اکثرا به صورت سفید در بازار موجود است.

پوشش کادمیوم  Cadmium

پوشش کادمیوم بصورت الکتریکی و یا مکانیکی (همانند گالوانیزه سرد) انجام می‌شود. از نظر ظاهر شبیه به گالوانیزه سرد است با این تفاوت که نسبت به مقاومت در برابر خوردگی کمی بهتر عمل می‌کند. کادمیوم خاصیت ضد اصطکاک (lubricity)  بیشتری داشته و قابلیت کروماته تبدیلی را دارد.
به دلیل استفاده از مواد سمی و آلودگی‌های زیست محیطی بالا، امروزه به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر ظاهری تشخیص پوشش پیچ و مهره کادمیوم از گالوانیزه بسیار دشوار است و نیاز به آنالیز شیمیایی پوشش دارد.

گالوانیزه گرم   Hot Dip Galvanize

پوشش گالوانیزه گرم نسبت به پوشش‌های معرفی شده قبلی ضخامت بیشتری دارد. ضخامت متوسط پوشش پیچ و مهره گالوانیزه گرم آن حدود 50µ میکرون است. به دلیل ضخامت بالا نیاز به اور سایز رزوه مهره و یا رزوه داخلی پیچ مربوطه الزامی است.
برخلاف پوشش پیچ و مهره الکتریکی ، گالوانیزه گرم در محل رزوه‌ها و نواحی داخلی قطعات انباشته می‌شود. به همین دلیل برای قطر رزوه کمتر از M10 مناسب نیست مگر اینکه  پس از پوشش‌دهی، مجددا رولینگ سطحی روی روزه ها انجام شود.
رزوه‌های داخلی با قلاویز اورسایز مربوطه باید مجددا قلاویز شوند. این عمل باعث می‌شود تا فلز روی یخ زده در داخل رزوه‌ها تخلیه شده و مونتاژ‌کاری تسهیل گردد.

پوشش‌های ویژه

زیلان  Xylan

از خانواده پوشش های پلیمری است. مقاومت به خوردگی بالایی دارد. معمولا از ترکیبی از تفلن PTFE  به همراه زیلان استفاده می شود.

گیومت Geomet

این نوع پوشش پیچ و مهره بر پایه آب است. با لایه نازکی از روی بدون ایجاد تردی ئیدروژنی در قطعات گرید بالا باعث افزایش مقاومت به خوردگی قطعات می‌شود. میزان مقاومت پوشش به ضخامت لایه و کیفیت آماده سازی سطح قطعات قبل از پوشش بستگی دارد.
مقدار نرمال  مقاومت پاش کردن 500 تا 1500 ساعت تست سالت اسپری است که طبق استاندارد ASME B117 مشخص شده است. گیومت توسط بسیاری از شرکت‌های خودروسازی جهان مورد تایید است.

داکرومات  Dacromet (داکرومات)

داکرومات شناخته شده ترین پوشش غیر آلی است که توسط تمامی خودروسازهاي جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پوشش بر پایه آب است و ترکیباتی از روی و آلومینیوم در آن بکار می‌رود. پیچ و مهره داکرومات به دلیل مقاومت عالی در مقابل خوردگی و عدم ایجاد تردی ئیدروژنی بر روی پیچ و مهره‌های فولادی، کاربرد فراوانی در صنایع اتومبیل سازی دارد. داکرومات با تحمل تست سالت اسپری تا 1500 ساعت، با در نظر گرفتن ضخامت بسیار کم آن یکی از مقاوم ترین پوشش‌های موجود است.