پیچ و مهره گالوانیزه سرد

پیچ و مهره گالوانیزه سرد

پیچ و مهره های فولای و آهنی در اثر عوامل طبیعی نظیر رطوبت بسیار آسیب پذیر بوده و سطح آنها به سرعت اکسید می شود. این اکسید باعث مشکل در باز و بست پیچ و مهره گردیده و در بیشتر مواقع چاره ای جز برش مهره یا پیچ باقی نمی ماند. البته به شرط اینکه فضای کافی برای برشکاری در اطراف پیچ و یا سمت مهره وجود داشته باشد. حتی اگر پیچ و مهره با هدف یک بار بست ساخته شده باشند، اکسید شدن می تواند عمر مفید آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. از این رو از پیچ و مهره گالوانیزه و یا دیگر پوششها در اکثر صنایع استفاده می شود. پوشش پیچ و مهره با به تاخیر انداختن اثرات مخرب محیطی باعث کاهش قابل توجه هزینه های تعمیر و نگهداری می شوند.

انواع پوششهای رایج در صنعت پیچ و مهره عبارتند از:

 پیچ و مهره گالوانیزه سرد  یا گالوانیزه الکتریکی    Electro-galvanize – یا به اصطلاح آبکاری سرد

پیچ و مهره گالوانیزه سرد

 

پیچ گالوانیزه

پوشش مناسب با توجه به شرایط اقلیمی و یا محل مصرف مشخص می گردد. ارزانترین نوع پوشش در صنایع پیچ و مهره گالوانیزه سرد یا گالوانیزه الکتریکی است. ضخامت این پوشش از 3 میکرون تا  حداکثر 40 میکرون بر روی قطعات پیچ و مهره قابل اجرا می باشد. استانداردهای مرجع برای پیچ گالوانیزه و مهره گالوانیزه  ISO 4042   و   ASTM B633   می باشند. این پوشش با توجه به ارزانی و امکان ایجاد تنوع رنگ در آن، پر طرفدارترین پوشش مصرفی در صنایع پیچ و مهره می باشد.

رایج ترین رنگهای مورد استفاده در این صنعت عبارتند از:

گالوانیزه سفید ( آبی)

گالوانیزه زرد ( قوس و قزح )

گالونیزه زرد

پیچ گالوانیزه

 

بیشترین مزیت این پوشش نسبت به گالوانیزه گرم   HDG / HOT DIP GALVANIZE  عدم تغییر خواص مکانیکی پیچ و مهره های فولادی  عملیات حرارتی شده در این نوع آبکاری می باشد. با این و جود به علت ایجاد تردی ئیدروژنی، آبکاری سرد فقط برای پیچهای کلاس  4.6 – 5.6 – 5.8 – 6.8 – 8.8  و مهره های کلاس  04 – 05 – 4 – 5 – 6 – 8  پیشنهاد می گردد. برای کلاسهای 10.9 و 12.9 و بالاتر این پوشش توصیه نمی شود.