میخ و چاشنی و تفنگ میخکوب چگونه انجام کار را برای ما ساده تر کرده است؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی انسان همواره سعی بر آن دارد تا با اختراع و تولید ابزارهای مختلف، نحوه ی انجام کارها را ساده تر و سرعت عمل حین انجام امور را بهبود بخشد که البته در این زمینه بسیار موفق هم عمل کرده است.ما در این مقاله سعی داریم یکی ازاین موارد یعنی تفنگ های میخکوب و میخ و چاشنی را مورد بررسی قرار دهیم که در صنایع گوناگون به خصوص در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیار گسترده ای دارد.

گاهی برای اتصال قطعات از میخ و چکش استفاده می شود که اگرچه هنوز هم مرسوم و پرکاربرد است اما در مواردی استفاده از این روش قدیمی پاسخگوی نیاز ما نیست چه از لحاظ زمانی و چه از نظر نیرویی که باید به کار برده شود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا با هم مرور کنیم چگونه تفنگ میخکوب انجام این قبیل کارها را آسان تر کرده است.

تفنگ میخکوب

 کاربرد تفنگ میخکوب – میخ و چاشنی

از میخ برای اتصال قطعات مختلف از جمله چوب و یا اتصال فلز به بتن استفاده زیادی می شود. همان طور که در بالا اشاره کردیم برای افراد حرفه ای  مهم است  این کار با سرعت بالا انجام شود که گاهی اصلا استفاده از چکش برای این کار مناسب نمی باشد.

میخ و چاشنی

 برای مثال  اتصال فلزات  به  سطوح سخت بتنی با قدرت بسیار بالایی  باید  صورت  گیرد. تفنگ میخکوب یکی از ابزار های فوق العاده کاربردی است که برای اتصال سازه های فلزی بر روی سطوح بتنی از قبیل سازه های کناف، ساپورت های تاسیساتی، انواع آویز های فلزی و … مورد استفاده قرار می گیرد. که با توجه به نوع کاربرد، از میخ های صاف جهت سازه های ثابت و از میخ های مارپیچ جهت  سازه های دارای ارتعاش و متحرک استفاده می شود.

انواع تفنگ میخکوب – میخ و چاشنی

تفنگ های میخکوب انواع مختلفی دارد در یکسری از آنها همچنان از نیروی چکش برای پرتاب میخ استفاده می شود. انواع دیگر آن بادی و برقی هستند. که این نمونه ها معمولا برای چوب استفاده می شود. و اما در تفنگ های چاشنی خور با فشار دادن ماشه، چاشنی منفجر شده و با نیروی تولید شده میخ با شدت به محل مورد نظر که معمولا بتن است وارد می شود.

 وجود قابلیت تنظیم قدرتی که این دستگاه ها دارند این امکان را در اختیار ما قرار می دهد که بر روی سطوح دیگر مثل آجر و یا حتی چوب نیز مورد استفاده قرار گیرند. که البته برای استفاده در سطوح چوبی باید هنگام خرید میخ و چاشنی مورد نظر به مناسب بودن اندازه آن دقت کنیم و قدرت تفنگ را متناسب  تنظیم کنیم چرا که ممکن است حین کار بر اثر شدت ضربه چوب ترک بردارد. و البته این نکته را نیز باید در ذهن داشته باشیم که این تفنگ ها قابلیت استفاده روی کاشی و یا سرامیک را به دلیل ترد بودن ندارند.

نکته مهم هنگام استفاده از این گونه ابزارها این است که ابتدا روش استفاده از آنها را به  خوبی آموزش ببینیم و توجه داشته باشیم که هنگام استفاده، میخ را به درستی در آن قرار داده ایم و ابزار ما به درستی مسلح شده باشد. البته طراحی آنها به گونه ای است که تا زمانیکه سر تفنگ روی سطح مورد نظر قرار نگیرد و نیرو به آن وارد نشود ماشه عمل نخواهد کرد. اما به هرحال تمامی نکات ایمنی را حین استفاده از آن باید رعایت کنیم. برای تمیز کردن آن نیز می توان از اسپری های مخصوص استفاده نماییم.

جهت استعلام قیمت و خرید انواع میخ و چاشنی ، می توانید با شماره تلفن های درج شده در قسمت ارتباط با ما تماس حاصل فرمایید.